Anksiyete ve Depresyona Yeni Bir Reçete: Bahçecilik

Açık havada vakit geçirmek, dışarıda dolaşmak ve yeşillikle buluşmak için her gün dışarı çıkarmak, yaşamın en büyük zevklerinden biri olabilir . Aynı zamanda son araştırmalar bunun vücudumuz ve beynimiz için çok iyi bir aktivite olduğunu gösteriyor.

Bilim insanları, doğada haftada iki saat geçirmenin daha sağlıklı bir yaşam ile ilişkili olduğunu gösterdiler (1). İngiltere’de Ulusal Sağlık Sistemi’nin yaptığı bir projede, doktorlar hastalara yeşil alanlarda, doğada vakit geçirmeyi reçete ediyor (2). Ve buna “yeşil reçete” ismini veriyorlar. Örneğin, Shetland adasında, depresyon ve kaygıya sahip kişilerde, “doğa” reçete ediliyor, yani doktorlar hastalarına dış mekanlarda vakit geçirmesi ile ilgili tavsiyelerde bulunuyor (2).

Bunun gibi sosyal reçeteler (Sağlık yararları olan ancak tıbbi olmayan tedaviler) zaten İngiltere Sağlık Sistemi’nde endişe, yalnızlık ve depresyon ile mücadele etmek için halihazırda kullanılmaktadır. Genellikle bu öneriler, hastaların sosyal ve duygusal ihtiyaçlarını karşılamaya yardımcı olacak faaliyetlerde bulunabilecekleri bir topluluğa veya gönüllü bir kuruma yönlendirilmesini içeriyor ve gittikçe artan bir oranda doktorlar bahçecilik yapmayı hastalarına tavsiye ediyorlar.

Bununla beraber bu tür tedaviler için bilimsel kanıtlar da hızla artmaktadır. Sosyal reçetelemenin hastanın kaygı düzeyini ve genel sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabileceğini gösteren araştırmalar mevcut (3).

Bahçecilik ve Sağlığa Olan Etkileri

Araştırmalar bahçecilik yapmanın doğrudan insanların refahını iyileştirebileceğini göstermektedir. (4). Amaç ne olursa olsun (Sadece yemek için ya da satış için) yiyecek yetiştirmek, insan üzerinde bu psikolojik etkileri oluşturmanın en büyük etkenlerindendir. Özellikle bireysel bahçeciliğin aksine, bir topluluk bahçeciliği yapıldığında, bir işbirliği ve toplu planlama unsurunu bu etkiyi artırmaktadır. Ortak hedeflere doğru birlikte çalışmak gerçek bir topluluk duygusu yaratabilir. Ve bir bahçede, sadece diğer insanlarla değil, bütün olarak yaşayan dünyayla bağlantı hissi gelişebilir.

Dolayısıyla, insanların yaşayan dünyayla ilişki kurması, hem toprakla iletişime geçmesi hem de insanlarla iletişim halinde olması bu etkinin oluşmasını sağlıyor olabilir.

Bu ve benzeri araştırmalar devam ettikçe, binlerce yıldır devam ettirdiğimiz ancak son yıllarda unuttuğumuz yaşam tarzlarının sağlığımız için önemini tekrar tekrar anlamaya devam edeceğiz gibi gözüküyor.

Kaynaklar:

  1. Spending two hours a week in nature is linked to better health and well-being
  2. Nature’s remedy: doctors in Shetland give ‘green prescriptions’
  3. Developing a social prescribing approach for Bristol
  4. Gardening is beneficial for health: A meta-analysis

Avatar

Osman Karakuş

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji AD -Benim hayat amacım bir gökkuşağı çizmek. Bunu yapabilmek için kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi, lacivert ve mor kalemlere ihtiyaç var. Ama benim elimde sadece siyah kalem var. Bu yüzden ben de "Gökkuşağı nasıl çizilir"i yazmaya başladım.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir