Bilim İnsanları Solucanların Ömrünü %500 Arttırdı

Yaşlanma, herkesi ilgilendiren bir konudur ve onu yavaşlatmanın yollarını bulmak her türlü hastalığı azaltmaya yardımcı olabilir. Yakın zamanda bilim insanları, solucanların ömrünü sadece birkaç hücresel yolu değiştirerek şaşırtıcı bir şekilde %500’e kadar uzatan oldukça önemli bir atılım yaptılar.

C. elegans genellikle kendini yaşlanma çalışmalarının merkezinde bulan mütevazı bir solucandır. Çünkü birçok hücresel yolu insanlarla paylaşır ve tipik olarak üç veya dört hafta yaşar, yani bu süre içerisindeki herhangi bir değişiklik hızlı bir şekilde görünür ve ölçülmesi kolaydır.

Geçmiş çalışmalarda bilim adamları için ilaçlar ile veya genetik mühendisliği kullanarak C. elegans‘ın yaşam süresini %50-100 arasında artırmayı başarmışlardır. Yaklaşık 80 yıllık ortalama insan ömrüne doğrudan uygulanırsa, bu 120 ile 160 yıl arasında yaşamak gibi olacağı anlamına geliyor. Ancak yapılan yeni bir çalışmada, ekip beklenmedik bir şekilde solucanları normalden beş kat daha uzun yaşatmayı başardı. Bunun insan eşdeğeri 400 yıl kadar oluyor.

Araştırmacılar solucanlar üzerinde iki yolağa odaklandı: İnsülin sinyal yolağı ve TOR yolağı. Geçmişte yapılan çalışmalar, insülin yolağını değiştirmenin solucan ömrünü yüzde 100 arttırdığını, TOR yolağını değiştirmenin ise yüzde 30 artırdığını göstermiştir. Temel matematik, iki mutasyonun birlikte yüzde 130’luk bir artışla sonuçlanması gerektiğini söylüyor. Ancak durum böyle olmadı ve bu sonuç bilim insanlarını çok şaşırttı.

Çalışmanın baş yazarı Jarod Rollins, “İki yolak arasındaki sinerjik gerçekten olağanüstü. Etki bir artı bir eşittir iki şeklinde değil, bir artı bir eşittir beş şeklinde sonuçlanıyor. En etkili yaşlanma karşıtı tedavileri geliştirmek için bireysel yollardan ziyade uzun ömür ile ilgili ağlara (longevity network) bakmalıyız.” diyor.

Ekip, bu bulgunun neden kimsenin insanlarda daha uzun bir yaşama imkan tanıyan tek bir spesifik gen bulamadığını açıklamaya yardımcı olabileceğini söylüyor. Farklı kişilerin daha uzun süre daha sağlıklı kalmasına yardımcı olan birçok farklı kombinasyon olabilir.

Tabii ki, bunun insanlara tercüme edileceği garantisi verilemiyor. Ancak bilim insanlarına yaşlanma karşıtı teknikler geliştirmek için güzel bir ilk adım sağlayacak gibi gözüküyor.

Kaynaklar ve İleri Okuma:

Avatar

Osman Karakuş

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji AD -Benim hayat amacım bir gökkuşağı çizmek. Bunu yapabilmek için kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi, lacivert ve mor kalemlere ihtiyaç var. Ama benim elimde sadece siyah kalem var. Bu yüzden ben de "Gökkuşağı nasıl çizilir"i yazmaya başladım.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir