Daha Uzun Bir Yaşam için Küçük Bir Egzersiz

Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte insanoğlu tembelleşmeye başladı. Arabalar, asansörler, yürüyen merdivenler ve daha kullandığımız neler neler… Bu teknoloji ürünleri bize zaman kazandırırken buna karşı bizi hareketsiz bırakıyor.

Yeni yapılan çalışmalara göre, yapılan küçük bir egzersizin ömrü uzatabileceği söylendi. Ayrıca çok fazla oturmanın da daha yüksek erken ölüm riski ile ilişkili olduğu bulundu.

Çalışmalarda “Hareketsiz kalınan zamanı azaltıp hayatımıza basit aktiviteler ekleyerek sağlığımızı önemli ölçüde iyileştirebilir ve ölüm oranlarını azaltabiliriz” diye belirtildi (1).

Araştırmacılar önceden yayımlanmış 10 çalışmadan alınan bilgileri inceledi ve bu çalışmalarda 36000’den fazla yetişkin tarafından harcanan aktif ve hareketsiz zamanın tam miktarını ölçmek için hareketi izleyen ivmeölçerler kullanıldı. Ortalama 6.7 yıl süren bu çalışmalarda katılımcıların %6’sı öldü.

En fazla fiziksel aktiviteye sahip biriyle hiç egzersiz yapmayan biri karşılaştırıldığında çalışma sırasında ölme riski %70; küçük bir egzersiz yapan birinin bile çalışma sırasında ölme riski hiç egzersiz yapmayan birine göre %52 az olduğu görüldü.

Çalışmanın yazarı, Norveç Spor Bilimleri Okulu ve Oslo’daki Norveç Halk Sağlığı Enstitüsü’nde araştırmacı olan Ulf Ekelund, “Yapılan fiziksel aktivitelerin ölüm riskini azalttığı bulgusu aktivitenin yoğunluğu fark etmeksizin çok önemli olduğununu gösteriyor.” dedi (2).

Fiziksel aktivitelere; yürüme, koşma, sıçrama, yüzme, bisiklete binme, çömelip kalkma, kol ve bacak hareketleri, baş ve gövde hareketleri gibi temel vücut hareketlerinin tümünü ya da bir kısmını içeren çeşitli spor dalları, dans, egzersiz ve oyun örnek olarak gösterilebilir. Hatta günlük yapılan ev işleri de sayılabilir (3).

Bu çalışmalarda cinsiyete dayalı farklılıklar tespit edilememekle birlikte katılımcılar orta yaşlı ve yaşlılardan oluşmaktaydı. Bu yüzden genç yetişkinlerde de sonuçların aynı olup olmadığı belirlenemedi (2).

Bunun dışında yetişkin bir kişide egzersiz ve fiziksel aktivitenin sağlık üzerinde güçlü kanıtları bulunduğu görülüyor (Tablo 1) (4).

Tablo 1. Yetişkinlerde egzersizin ve fiziksel aktivitenin sağlık yararları (stroke: inme, ca: kanser) (4)

Ulf Ekelund son olarak şöyle bir mesaj verdi: “Daha az otur, daha fazla hareket et ve daha sık hareket et” (2).

Kaynaklar:

  1. Even a Little Exercise Means a Lot for Life Span
  2. Even a Little Exercise Linked to a Longer Life
  3. Fiziksel Aktivite Nedir?
  4. Egzersizin Sağlık Yararları
Avatar

Şevkiye Candan

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Eczacılık Fakültesi 5. sınıf öğrencisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir