Demans Tedavisi İçin Umut Verici Bir Antibiyotik

Farmakoloji tarihi her zaman çok ilginç sürprizlerle dolu oldu. Onlarca yıl önce keşfedilen bir antibiyotiğin demansa çare olabileceği bugüne kadar kimsenin aklının ucundan geçmemiştir. Bugün bu yeni yazımızda bu ilginç ve ümit verici keşiften bahsedeceğiz.

Kentucky Üniversitesi Moleküler ve Hücresel Biyokimya Bölümü ve California Üniversitesi San Fransisco Patoloji Bölümü’ndeki araştırmacıların Human Molecular Genetics dergisinde çıkan ortak yayınında aminoglikozid sınıfı antibiyotiklerin frontotemporal demans için potansiyel bir tedavi ajanı olabileceğine dair önemli bulgular paylaşıldı.

Frontotemporal demans, hem Alzheimer Hastalığı’ndan sonraki ikinci en sık demans nedeni hem de en sık görülen erken başlangıçlı demans sebebidir. 40-65 yaşları arasında başlayan hastalık beynin frontal ve temporal loblarını etkiliyor, davranış değişikliklerine, konuşma ve yazma bozukluğuna ve hafıza bozulmasına sebep oluyor.

Frontotemporal Demans’ı olan hastaların bir alt grubu, hücrelerin proangulin isminde bir proteini sentezlemesine engel olan özel bir mutasyona sahip. Proangulin’in gördüğü görev ve fonksiyon henüz tam olarak aydınlatılmamış da olsa, yokluğunun veya azlığının hastalık ile olan bağlantısı tespit edilmiş durumda.

Bahsettiğimiz araştırmacılar, bu spesifik mutasyonlara sahip nöron hücrelerine aminoglikozid sınıfı antibiyotikler ekledikten sonra hücrelerin tekrardan fonksiyonel proangulin üretmeye başladığını gözlemledi. Hücrelere Gentamisin ve G418 eklendikten sonra proangulin protein düzeyinin %50-60 oranında arttığı görüldü.

Araştırmacılar bir sonraki bulgularını fareler üzerinde de test etmek istiyorlar. Hayvan deneylerinde de destekleyici sonuçlar elde edilirse kaçınılmaz olarak klinik çalışmaların yolu açılacak.

Şunu da hatırlatmak isteriz: Her ne kadar demans için belli başlı tedavi seçeneklerimiz olsa da henüz ne yazık ki herhangi bir demans türü için tam iyileşmeyi sağlayacak bir tedavi seçeneğimiz bulunmuyor.

Kaynaklar ve İleri Okuma:

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir