Evrimsel Farmakoloji

Modern bir bilim olarak farmakoloji, tıp disiplinlerini hem teorik hem de pratik uygulamalarla bir araya getirme eğilimindedir. Nitekim, farmakoloji, hem geleneksel bilgiden (1), hem de genetik, fizyoloji ve zooloji gibi diğer bilimsel alanlarda yapılan çalışmalardan elde edilen sonuçlardan yararlanmaktadır. Mevcut durumda farmakoloji sayısız modern bilim alanı ile güçlü bir şekilde bağlantılı durumdadır.

Bununla birlikte, biyoloji tarihinde kısa bir yolculuk yaparak burada yapılmış birtakım önemli çalışmalardan ilginç sonuçlar bulabiliriz (2-4). Bunu yaparken, evrim ve adaptasyon mekanizmalarının derinlemesine incelenmesi iyi bir başlangıç olabilir. Örneğin organizmaların simbiyotik mekanizmalarını inceleyerek bu organizmaya karşı silah üretebiliriz. Ya da vücudumuzdaki organların gelişimini inceleyerek farmakokinetiğin ve farmakodinamiğin daha iyi anlaşılmasını sağlayabiliriz. Ayrıca, hayvanların taksonomisi hakkındaki ayrıntılı bilgiler, ilaç geliştirme aşamalarında bizlere önemli katkı sağlayacaktır. Hayvalar ve insanlar arasındaki benzerliklere odaklanmak ve türler arasındaki farklılıkları evrimsel bir bakış açısıyla incelemek, farklı türler üzerinde yapılan deneyler ile elde edilen farmakolojik testlerin yorumlanmasına önemli katkı sağlayacaktır. Önemli bir yararı da evrimin moleküler ve hücresel bir perspektiften incelenmesi ile ilaçların test edilmesi için kullanılan hastalığın hücresel modellerini veya yeni hücre hatları geliştirmek için ihtiyaç duyduğumuz verileri zenginleştirmesi olacaktır (5).

Bütün bu kavramlar, farmasötik geliştirmeye katkıda bulunan alanların ve disiplinlerin daha uyum içinde çalışmasına ve farmakolojik metodolojilerin optimize edilmesine büyük katkı sağlayacaktır. Biyolojik tarih, yalnızca paleontolistler, antropologlar ve doğa tarihçiler, için değildir. Aynı zamanda farmakologlar ve biyologlar için de öğrenilmesi gerekli bir alandır. İşbirliği gerektiren bu yeni bakış açısı, ilaç geliştirme ve tedavilerin iyileştirilmesinde daha sağlıklı ve hızlı ilerlemeler için iyi başlangıç ​​noktası olabilir.

Makale Çevirisi: How can pharmacology benefit from the conceptsof evolutionary principles and adaptationalmechanisms?

Kaynaklar ve İleri Okuma:
  1. Shorter and sturdier bridges between traditional Chinese medicines and modern pharmacology
  2. Life-Cycle Patterns and Evolution
  3. Adaptation and the Evolution of Disease and Dysfunction
  4. The Principle of Human Evolution
  5. Cell cultures in drug development: Applications, challenges and limitations
Avatar

Osman Karakuş

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji AD -Benim hayat amacım bir gökkuşağı çizmek. Bunu yapabilmek için kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi, lacivert ve mor kalemlere ihtiyaç var. Ama benim elimde sadece siyah kalem var. Bu yüzden ben de "Gökkuşağı nasıl çizilir"i yazmaya başladım.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir