FDA’dan 20 Yıl Sonra İlk Antiviral Grip İlacı Onayı Xofluza

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), akut komplike olmayan influenza tedavisi için baloxavir marboxil tabletleri (Xofluza, Shionogi) onayladı. 12 yaşından büyüklerde ve 48 saatten fazla semptom göstermeyen hastalarda ilacın kullanımına izin verildi.

FDA komisyon üyesi Dr. Scott Gottlieb, bir haber bülteninde yaptığı açıklamada, bu yeni ilacın önemli bir ek tedavi seçeneği olduğunu söyledi. “Bu, FDA tarafından 20 yıldır onaylanan ilk antiviral grip tedavisidir ve yeni bir etki mekanizmasına sahiptir. Her yıl binlerce insanın grip olması nedeniyle güvenli ve etkili tedavi alternatiflerinin olması önemlidir. ”

Nöraminidaz inhibitörlerinden, örneğin enfekte olmuş hücrelerin yüzeyinden virüsleri serbest bırakan bir enzim olan nöraminidazın etkisini inhibe eden oseltamivir (Tamiflu, Genentech)’den farklı olarak, baloksavir marboxil viral polimerazın cap bağımlı endonükleaz aktivitesini inhibe ederek replikasyonu önler.

1800’den fazla hastayı içeren iki randomize kontrollü çalışmada grip hastaları ile sağlıklı insanlar izlenmiştir. Tek bir oral dozda baloxavir marboxil, grip semptom süresini, ateş süresini, viral atılımın süresini, burun ve boğazdaki virüs düzeylerini plasebo veya oseltamivir ile karşılaştırıldığında önemli ölçüde azaltmıştır. Xofluza alan hastalarda en sık görülen advers reaksiyonlar diyare ve bronşittir.

Bulgular, geçen ay New England Journal of Medicine’de yayınlandı. Xofluza, FDA tarafından öncelikli olarak gözden geçirilmiştir. Japonya sağlık bakanlığı bu yılın başlarında baloxavir marboxil’i onaylamıştı. Dr. Gottlieb, grip tedavisi için FDA onaylı birçok antiviral ilaç olmasına rağmen, bu ilaçlar için “Yıllık aşılamanın bir alternatifi değil” diyor. Şu an için yıllık aşılama, grip salgınlarını önlemenin ve kontrol etmenin asıl yoludur.

Mevsimsel grip genellikle ekim ve kasım aylarında erken başlar ve Mayıs ayına kadar devam edebilir. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, 6 aydan daha büyük olan herkesin ekim ayı bitmeden aşılanmasını önermektedir.

KAYNAK VE İLERİ OKUMA:
  1. FDA OKs Xofluza, First New Flu Antiviral in Nearly 20 Years
  2. Several Influenza Deaths in US, Including One Child, as Flu Season Begins

  3. Baloxavir Marboxil for Uncomplicated Influenza in Adults and Adolescents

 

 

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir