Higgs Bozonu’nun İzinde

Higgs Bozonu gibi parçacıkların keşfi Fizik çevreleri için heyecan verici potansiyel deneylerin yapılmasının yolunu açmıştır. Tabii ki Higgs Bozonu gibi bir parçacığın mekanizmasının sırrının çözülmesi kolay değildir. Higgs Bozonu’nu tespit etmek için tasarlanan deneyler, İsviçre’de bulunan CERN’deki Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (Large Hadron Collider, LHC) içinde hızlandıktan sonra yeteri kadar yüksek enerjiyle çarpışan parçacıkları içerir.

Higgs Bozonu’nun oluşum mekanizmasını anlayabilmek için Bologna, İtalya’da bulunan Nükleer Fizik Ulusal Enstitüsü’nden Silvia Biondi, Higgs Bozonu’nun en iyi kuarklar olarak adlandırılan bir çift parçacıkla birlikte üretildiği ttH adı verilen nadir bir sürecin izlerini araştırmıştır. Araştırmanın bulguları EPJ Plus dergisinde yayımlanmıştır. Gelecekte yapılacak Büyük Hadron Çarpıştırıcısı deneylerinin, Higgs Bozonu’nun fizikçilerin zaten aşina olduğu parçacıklarla çiftleşme yeteneğinin daha kesin ölçümlerini vermesi beklenmektedir.

Biondi ilk önce 2010, 2011 ve 2012’de yapılan deneylerin verilerini incelemiştir. Ne yazık ki, bu veriler Higgs Bozonu’nun oluşumuna yol açan süreçlerin istatiksel olarak uygun bir şekilde ölçülmesini sağlayacak kadar anlamlı olamamıştır. Daha sonra 2015 ve 2016 yıllarına dayanan ATLAS deneyi gibi daha yeni LHC deneylerini inceleyen Biondi, bu deneylerin ttH oluşturma mekanizmalarını incelemek için gereken hassasiyet düzeyine eriştiğini gözlemlemiştir.

Buna karşılık, her çarpışma verisi kümesi için Higgs parçacıklarından kaynaklanabilecek sinyalleri yeniden oluşturmak için bir yöntem bulmuştur. Bu şekilde, gerçek bir Higgs Bozonu ile arka plan gürültüsü ve aynı enerji durumunda olan fakat Higgs Bozonu’nun özelliklerine sahip olmayan parçacıklar arasında ayrım yapma yeteneğini geliştirmiştir.

Daha sonra, ttH işleminin gerçekleşmesi olasılığı ile bir Higgs Bozonu’nun görünme olasılığının beklenen teorik ölçümünü karşılaştırmak için bir prosedür hazırlamıştır.

Kaynaklar ve İleri Okuma:                                                                                                                                  

                                               

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir