İdrar Yolu Enfeksiyonları İçin Yeni Bir Sefalosporin: Sefiderokol

ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), 18 yaş ve üzeri hastalarda kullanılmak üzere, komplike idrar yolu enfeksiyonları (gram negatif mikroorganizmaların neden olduğu böbrek enfeksiyonları dahil) için antibakteriyel ilaç sefiderokol (Fetroja , Shionogi & Co) isimli ilacı onayladı. Sefiderekol (cefiderocol), gram-negatif patojenlerin dış hücre zarına nüfuz etmek için yeni bir mekanizmaya sahip bir sefalosporin türü antibiyotiktir.

Onay, Ekim ayında FDA’nın Antimikrobiyal İlaçlar Danışma Komitesi tarafından yapıldı. 

448 hastanın dahil olduğu bir klinik çalışmada, sefiderokolün güvenliği ve etkinliği görülebiliyor. Sefiderokol ile tedavi edilen hastaların %72.6’sında 7 gün içerisinde tam tedavi görülürken, alternatif antibiyotik ile tedavi edilen hastalarda bu oran %54,6’ydı.

Ancak tüm nedenlere bağlı ölüm oranları karşılaştırıldığında seriferokol ile tedavi edilen hastalarda, diğer antibiyotikler ile tedavi edilen hastalara göre daha yükse bir oran söz konusuydu. Bu nedenle FDA ilaçlara bu şekilde bir uyarı koymak durumda kalacaktır. FDA, ölüm oranlarındaki artışın nedeninin tespit edilmediğini bildiriyor.

Sefiderokol ile gözlenen en yaygın yan etkiler arasında ishal, kabızlık, bulantı, kusma, karaciğer testlerinde yükselmeler, döküntü, uygulama bölgesinde reaksiyon, kandidiyazis, öksürük, baş ağrısı ve hipokalemi vardır.

Sefiderokol, beta-laktam antibakteriyel ilaçlara karşı şiddetli aşırı duyarlılığı bilinen hastalarda kontrendikedir. İlaçla ilgini daha ayrıntılı bilgiye buradan kısmında ulaşabilirsiniz.

Kaynaklar ve İleri Okuma:
Avatar

Osman Karakuş

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji AD -Benim hayat amacım bir gökkuşağı çizmek. Bunu yapabilmek için kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi, lacivert ve mor kalemlere ihtiyaç var. Ama benim elimde sadece siyah kalem var. Bu yüzden ben de "Gökkuşağı nasıl çizilir"i yazmaya başladım.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir