İlk Onaylı Ebola Aşısı: Ervebo

ABD’li ilaç üreticisi Merck & Co Inc, Avrupa ilaç komisyonundan Ebola aşısının satışı için onay aldığını duyurdu. İlk Onaylı Ebola Aşısı: Ervebo.

Ervebo isimli bu aşı 18 yaş ve üstü bireyler için onaylandı ve zaten Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde ölümcül bir Ebola salgınının yayılmasına karşı koruma sağlamak için acil durum kılavuzları altında kullanılmaktaydı. Ayrıca bu aşı ABD sağlık düzenleyicileri tarafından da incelenmekte ve önümüzdeki yılın ilk çeyreğine kadar bir karar çıkacağı düşünülmektedir.

Ebola, hemorajik ateşe neden olan, kişiden kişiye vücut sıvılarıyla yayılan ve enfekte olanların yaklaşık yarısını öldüren ölümcül bir virüstür. Geçen yılın ortasından bu yana, Ebola salgını Kongo’da 2000’den fazla insanı öldürdü ve Batı Afrika’da 11000’den fazla ölüme neden oldu.

Avrupa Birliği (AB) Ebola Koordinatörü Christos Stylianides, 10 Kasım tarihli bir bildiride, “AB, aşı geliştirilmesinden insani yardımın sağlanmasına kadar her türlü konuda Ebola ile mücadele için uluslararası çabaları destekliyor.” diyor.

Merck, önceliğinin üretim tesisleri için Almanya’dan yasal onay almak olduğunu belirtiyor. Böylece onaylı aşılar tüm dünyada sağlığı desteklemek amacı ile kullanılabilecek.

Kaynak:
Avatar

Osman Karakuş

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji AD -Benim hayat amacım bir gökkuşağı çizmek. Bunu yapabilmek için kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi, lacivert ve mor kalemlere ihtiyaç var. Ama benim elimde sadece siyah kalem var. Bu yüzden ben de "Gökkuşağı nasıl çizilir"i yazmaya başladım.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir