Kablosuz İletişim İle Kontrol Edilen İlaçlar

MIT’den araştırmacılar, bluetooth kablosuz teknolojisi kullanılarak kontrol edilebilen yenilebilir bir kapsül tasarladılar. İlaç etkin maddesi salgılamak veya çevresel koşulları sağlamak için özelleştirilebilen kapsüller, en az bir ay boyunca midede kalabiliyor. Bu sırada hekime bilgi iletip ve kullanıcının akıllı telefonundan gelen talimatlara cevap verebiliyor.

3 boyutlu baskı teknolojisi kullanılarak üretilen kapsüller, özellikle ilaçların uzun bir süre boyunca sürekli alınması gereken durumlarda, çeşitli hastalıkların tedavisi için kullanılabilir. Enfeksiyonları, alerjik reaksiyonları veya diğer olayları algılayacak şekilde tasarlanabilir ve daha sonra bu duruma yanıt olarak içerisindeki ilacı serbest bırakabilirler.

MIT Makine Mühendisliği Bölümü’nden Giovanni Traverso, “Sistemimiz ilacın nasıl alınması gerektiğine rehberlik edebilir veya ilacın dozunu ayarlamaya yardımcı olabilir.” diyor.

Bu cihazlar ayrıca, hastanın veya doktorun akıllı telefonuna iletilecek bilgileri havuzlandırabilen diğer giyilebilir ve implante edilebilir tıbbi cihazlarla iletişim kurmak için de kullanılabilir.

David H. Koch Enstitüsü Profesörü ve MIT’nin Koch Bütünleştirici Enstitüsü’nün üyesi olan Robert Langer, “3 boyutlu baskı teknolojisinin bu şekilde insanlara nasıl yardımcı olabileceğini görmekten heyecan duyuyoruz” diyor. 

MIT araştırmacıları tarafından tasarlanan, midede birkaç hafta boyunca kalabilen ve harici bir cihazla kablosuz olarak iletişim kurabilen yutulabilir ilaç dağıtım sensörü.

Kablosuz İletişim

Geçtiğimiz birkaç yıl boyunca, Langer, Traverso ve meslektaşları, süreli verilmesi gereken enjektabl ilaçlar için yararlı olacağına inandıkları çeşitli yutulabilir sensörler ve ilaç salgılama kapsülleri üzerinde çalışıyorlardı. Ayrıca bu sistemler hastalara sıkı doz rejimleri gerektiren hastalıklarda da hastaların rejimlerini sürdürmelerine yardımcı olabilirler (1, 2).

Son çalışmalarında, araştırmacılar daha önce geliştirdikleri özelliklerin çoğunu birleştirmeye başladılar. 2016 yılında, araştırmacılar, altı kollu yıldız şeklinde bir kapsül tasarlamışlardı ve bunu bir katlayarak bir kapsül içerisine yerleştirmişlerdi. Yutulduktan sonra, kapsül çözülüyor ve kollar genişleyip midede kalıyor. 

Benzer şekilde, bu üretilen yeni cihaz yutulduktan sonra Y şeklinde şekillenir. Bu, cihazın daha küçük parçalara ayrılmadan ve sindirim kanalından geçmeden yaklaşık bir ay boyunca midede kalabiliyor.

Bu kollardan biri, çeşitli ilaçlarla yüklenebilen dört küçük bölmeye sahiptir. Bu ilaçlar, birkaç gün içinde kademeli olarak sagılanabilir. Ayrıca araştırmacılar kablosuz Bluetooth iletişimi ile uzaktan açılacak bölümleri tasarlayabileceklerini de düşünüyorlar. Böylece kablosuz iletişim ile vücuda ilaç salgılanması mümkün olabilecek.

Cihaz aynı zamanda mide ortamını izleyen ve kablosuz sinyal yoluyla bilgi aktarımı yapan sensörler de taşıyabilir. Önceki çalışmalarda, araştırmacılar kalp hızı ve solunum hızı gibi yaşamsal bulguları tespit edebilen sensörler tasarlamışlardı (3).

Erken Cevap

Araştırmacılar, bu tip bir sensörün, hastalığın erken belirtilerini teşhis etmek ve daha sonra uygun ilaç ile cevap vermek için kullanılabileceğini düşünüyorlar. Örneğin, kemoterapi veya immünsüpresif ilaçlar alan hastalarda ya da enfeksiyon riski yüksek olan bazı kişilerde hastalığın izlenmesi için kullanılabilir. Enfeksiyon tespit edilirse, kapsül antibiyotik bırakmaya başlayabilir. Veya cihaz, alerjik bir reaksiyon algıladığında antihistaminikler salgılamak üzere tasarlanabilir.

Kaynaklar ve İleri Okuma

  1. New drug capsule may allow weekly HIV treatment
  2. New capsule achieves long-term drug delivery
  3. A new way to monitor vital signs
Avatar

Osman Karakuş

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji AD -Benim hayat amacım bir gökkuşağı çizmek. Bunu yapabilmek için kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi, lacivert ve mor kalemlere ihtiyaç var. Ama benim elimde sadece siyah kalem var. Bu yüzden ben de "Gökkuşağı nasıl çizilir"i yazmaya başladım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir