Kalıcı Saç Boyaları ve Düzleştiriciler Meme Kanserine Yol Açabilir

Amerika Ulusal Sağlık Enstitüsü’nde (National Institutes of Health – NIH) çalışan bilim insanları, kalıcı saç boyası ve kimyasal saç düzleştirici kullanan kadınların, bu ürünleri kullanmayan kadınlardan daha fazla meme kanseri riski taşıdığını gösterdiler. Uluslararası Kanser Dergisinde (International Journal of Cancer ) 4 Aralık’ta yayınlanan araştırmada, bu kimyasal saç ürünlerinin daha sık kullanılmasıyla meme kanseri riskinin arttığı öne sürülüyor.

Çalışmada, Sister Study isimi bir araştırmaya dahil olan 46.709 kadından elde edilen verileri kullanılmıştır ve bir yıl düzenli olarak kalıcı saç boyası kullanan kadınların, kullanmayan kadınlara göre meme kanseri olma ihtimalinin %9 daha fazla olduğunu bulmuşlardır. Araştırma ekibi, yarı kalıcı veya geçici boya kullanımının ise meme kanseri riskinde artış ile ilişkisi olmadığını gösterdi.

Dr. Alexandra White, “Bilim insanları saç boyası ile kanser arasındaki olası bağlantıyı uzun süredir araştırıyorlardı ancak sonuçlar tutarsızdı. Biz çalışmamızda, saç boyası kullanımıyla ilişkili daha yüksek bir meme kanseri riski görüyoruz.” diyor.

Bir başka bulgu ise kimyasal saç düzleştiricisi kullanımı ile meme kanseri arasındaki ilişkiydi. Dr. White ve meslektaşları, saç düzleştiricilerini en az beş – sekiz haftada bir kullanan kadınların, meme kanseri geliştirme olasılığının yaklaşık %30 artış gösterdiğini olduğunu buldu.

Dr. Dale Sandler, kimyasal düzleştiricilerle meme kanseri arasındaki ilişkiden bahsetmek için bazı kanıtlar olmasına rağmen, bu sonuçların başka çalışmalarda da desteklenmesi gerektiğine dikkat çekti.

Kadınların saçlarını boyamayı mı düzleştirmeyi mi bırakmaları gerektiği sorulduğunda Dr. Sandler, “Halihazırda meme kanserine katkıda bulunabilecek birçok şeye maruz kalıyoruz ve herhangi bir tek faktörün bir kadının riskini açıklaması pek mümkün değil. Ancak bence bu kimyasallardan kaçınmak kadınların meme kanseri riskini azaltmak için yapabilecekleri bir şey olabilir.” diyor.

Kaynaklar ve İleri Okuma:

Avatar

Osman Karakuş

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji AD -Benim hayat amacım bir gökkuşağı çizmek. Bunu yapabilmek için kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi, lacivert ve mor kalemlere ihtiyaç var. Ama benim elimde sadece siyah kalem var. Bu yüzden ben de "Gökkuşağı nasıl çizilir"i yazmaya başladım.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir