Mantar İş Birliğinden Doğan Yeni Antibiyotik

Montana’da oldukça toksik olan bir maden ocağından izole edilen iki tür mantarın birleşiminden elde edilen bileşiğin, antibiyotik dirençli 4 MRSA suşuna karşı etkili olduğu gösterildi.

İki mantar türü, 540 metre derinliğinde Montana’daki terk edilmiş bir bakır madeninde (Berkeley Çukuru) keşfedildi ve Montana Üniversitesi kimyagerleri Andrea A. Stierle ve Donald B Stierle bu mantarların olağandışı bileşiklerinin analizini yaptı. Bu mantarların (Taxomyces Andreanae) anti-kanser, anti-inflamatuar ve anti-yaşlanma özelliklerinin olduğu tespit edildi. Bunun üzerine bu mantar türlerinin Penicillium mantarı ile birlikte yetiştirilmesi ile ne olacağını merak eden araştırıcılar, altı gün sonra bu mantarların tek başına iken sentezleyemeyecekleri yeni bileşikleri için iş birliği yaptıklarını gözlemlediler.

Bu bileşiklerin moleküler yapısı, makrolidler adı verilen bilinen bir antibiyotik sınıfını andırıyordu ve araştırmacılar, bu yeni bileşiklerin (Berkeleylactone A) çok sayıda zararlı bakteriye nasıl saldırdığını gözlemlediğinde, sonuç daha önce görmedikleri gibi oldu.

Araştırıcılar “Diğer makrolid antibiyotiklerinin aksine, Berkeleylactone A’nın protein sentezini inhibe etmediğini veya ribozomu hedeflemediğini ve bunun farklı bir tür antibiyotik olduğunu gösterdiğini” belirtti.

Berkeleylacton A, MRSA’nın antibiyotik dirençli dört suşunun yanı sıra Bacillus anthracis, Streptococcus pyogenes, Candida albicans ve Candida glabrata’a karşı nasıl etkili olduğu sorusu ise hala yanıt bulabilmiş değil.

Yeni antibiyotiğin tam olarak nasıl çalıştığı henüz net değil, ancak önümüzdeki on yıllarda milyonlarca insanı öldürmesi beklenen antibiyotik dirençli patojenlerle karşı mücadelede önemli bir koz olabileceği düşünülüyor.

Kaynaklar ve İleri Okuma:

 

 

Avatar

Osman Karakuş

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji AD -Benim hayat amacım bir gökkuşağı çizmek. Bunu yapabilmek için kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi, lacivert ve mor kalemlere ihtiyaç var. Ama benim elimde sadece siyah kalem var. Bu yüzden ben de "Gökkuşağı nasıl çizilir"i yazmaya başladım.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir