Örümcekleri Zombiye Dönüştüren Yeni Bir Yaban Arısı Keşfedildi

Amazon’da yeni keşfedilen bir yaban arısı, örümcekleri birer zombi haline getiriyor. Bir örümcek türü Anelosimus eximius, binlerce aile üyesiyle kova benzeri ağlar yaratıyor ve sosyal örümcek olarak kabul ediliyor. Anelosimus eximius adlı örümcek türü, normalde sosyal bir tür. Binlerce aile üyesiyle birlikte ağ örme, avlanma, yavruları büyütme gibi işleri paylaşıyor.  Ta ki Zatypota isimli parazit yaban arısının yumurtalarını bu zavallı örümceklerden birine bırakana kadar.

Yumurta larva haline geldikten sona, ölünceye kadar örümcek üzerinde besleniyor. Larva, örümceği içten içe yediği için örümceğin davranışları da değişiyor. Normalde sosyal bir yaşamı olan örümcek sürüden ayrılıyor, tek başına yaşamaya ve kendi etrafına bir ağ örmeye başlıyor. Daha sonra bu ağ içerisinde örümceği tamamen yiyip öldüren larva, örümceğin ölmeden önce inşa ettiği kozada gelişimini tamamlayarak bir yaban arısına dönüşüyor.

Bunu keşfeden Philippe Fernandez Fournier’in araştırması Ecological Entomology dergisinde yayımlandı. Bilim insanının çalışmalarına göre larva, örümceğin aktivitelerini kontrol ediyor.

Hayvanlar içerisinde, bu eşek arısının zombileştirme yetenekleri yeni bir şey değil. Orb Weaver gibi diğer örümcek türleri de eşek arısı için konaklar haline gelebiliyor. Hamam böceği için bunu yapan eşek arısı türleri de var. Bununla birlikte, bu yeni keşfedilen yaban arısı, bu örümcek türünün ağ yapısını ve sosyal davranışını, daha önce görülenden çok daha yoğun bir şekilde değiştiriyor. Daha önce farklı yaban arısı türlerinin bazı canlıları zombileştirdiği keşfedilmişti. Bunu nasıl yaptıkları ise henüz belli değil. Sadece bazı türlerin taşıyıcılarının beynine kimyasal enjekte ettiği gözlemlenebilmiştir.

(a, b) Ev sahibi sosyal örümcek Anelosimus eximius ve üzerinde parazitoid yabanarısı (Zatypotasp.) (c) Kaudal orifise eklenmiş pupa koza (siyah ok). (d) Zatypotalarva larvasının geç evreleri. (e) Enfekte konakçı tarafından, orijinal koloninin hemen yanında (yaklaşık 10 cm) yapılmış, koza ağı (beyaz ok). (f-h) Yabanarısı (frontal, dorsal, lateral) erişkin evresi.
Kaynaklar ve İleri Okuma:

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir