Parazit Mikrobiyotasından Yeni Bir Antibiyotik

Antibiyotik direnci ile savaşımız devam ederken bilim insanları yeni bir antibiyotik adayı daha keşfettiler. Darobactin isimli bu antibiyotik en dirençli bakterilere bile etki edebilen bir bileşik. Bu bileşik nematodlar olarak bilinen parazitik solucanlarının bağırsağının içinde gizlenen Photorhabdus isimli bakterilerde keşfedildi.

Darobactinin insanlar için uygun bir ilaç olarak geliştirilebilmesi umut ediliyor. Ayrıca bu bileşik ilk defa bir hayvanın mikrobiyotasından elde edilmesi de önemli bir gelişme. Bu bileşiğin bir diğer önemli özelliği ise gram (-) bakterilere de etki etebiliyor olmasıdır.

Gram-negatif bakterileri özellikle zorlu bir rakip yapan şey, bu hücrelerin geliştirdiği dış zarlardır. Bu da her türlü saldırıya karşı ekstra bir bariyer anlamına geliyor. Darobactin, dış zara erişimi kontrol eden BamA proteini ile etkileşime girerek bu bariyerden geçebildiği için özel bir yere sahip.

Massachusetts Northeastern Üniversitesi’nden moleküler mikrobiyolog Kim Lewis, “Darobactin, bu proteinine bağlanarak sıkıştırıyor ve tekrar açılamaz hale getiriyor. Bundan ötürü bakteriler de uygun bir kılıf oluşturamadığından bakteriler ölüyor.” diyor.

Laboratuvar deneylerinde bu yeni antibiyotik, tehlikeli Escherichia coli ve Klebsiella pneumoniae enfeksiyonlarını, fareler üzerinde herhangi bir toksik yan etki olmadan tedavi edebildi. Darobactin’i insanlar için hazır hale getirmek şüphesiz uzun zaman alacak ancak bu umut verici bir başlangıç.

Darobactin ve benzeri ilaçlara olan ihtiyacımız diğerlerine göre çok daha önceliklidir. Çünkü gram (-) bakteriler şu anda insan yaşamı için en büyük tehdidi oluşturan “öncelikli patojenler” listesinin en başında yer almaktadır. Her yıl yaklaşık 700.000 kişinin ilaca dirençli enfeksiyonlardan öldüğü ve önümüzdeki yıllarda milyonlarca insanın başına gelebileceği tahmin ediliyor .

Kaynaklar ve İleri Okuma:

Avatar

Osman Karakuş

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji AD -Benim hayat amacım bir gökkuşağı çizmek. Bunu yapabilmek için kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi, lacivert ve mor kalemlere ihtiyaç var. Ama benim elimde sadece siyah kalem var. Bu yüzden ben de "Gökkuşağı nasıl çizilir"i yazmaya başladım.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir