Rahim ağzı kanseri çoğu ülkede yüzyılın sonuna kadar yok edilebilir.

Rahim ağzı kanseri her yıl tüm dünyada yarım milyondan fazla insanı etkilemekte ve iki dakikada bir kişi bu hastalıktan ölmektedir. Kadın sağlığı için en büyük tehditlerden biridir. Ayrıca tamamen yok etme gücümüz dahilindedir.

Avustralya’da araştırmacıların yeni bulguları, Dünya Sağlık Örgütü’nün rahim ağzı kanserini yok etme çağrısına cevabımız olduğunu gösteriyor.

Yazarlar gelecek yıldan başlayarak aşılama kapsamını ve servikal taramaları genişletebilirsek, bu kanseri yüzyılın sonlarında 181 ülkeden 149’unda ortadan kalktığını görebileceğimizi belirttiler.

Uluslararası Kanser Araştırmalar Ajansı’ndan dinamik modeller ve yüksek kalitede veri kullanan yazarlar, bu adımların atılmasının 50 yıl içinde 13,4 milyon rahim ağzı kanseri vakasını önleyeceğini tahmin ediyor (2069).

Avustralya Kanser Konseyi’nden bir kanser epidemiyoloğu Karen Canfell, “Önlenen davaların üçte ikisinden fazlası, şu ana kadar HPV aşılamasına veya servikal taramaya sınırlı erişimi olan Hindistan, Nijerya ve Malawi gibi düşük ve orta düzey insani gelişime sahip ülkelerde olacak” dedi. 

Nüfus artışı ve yaşlanma nedeniyle, rahim ağzı kanseri vakalarının sayısı 2020’de dünya genelinde yıllık 600.000 2069’da yılda 1.3 milyona çıkması öngörülmektedir. Günümüzde rahim ağzı kanseri vakalarının yaklaşık yüzde 85’i, daha az gelişmiş bölgelerde, kısmen tarama oranları ve aşılama oranları önemli ölçüde düşük olduğu için ortaya çıkmaktadır.

Yeni araştırma, bu önleme programlarını genişletemezsek, dünya genelinde 44 milyondan fazla kadına önümüzdeki 50 yıl içinde rahim ağzı kanseri teşhisi konacağını gösteriyor. Bu rakamın yaklaşık üçte ikisi ölümcül olacak ve 15 milyon ölüme yol açacak.

WHO’nun geçen yıl yaptığı açıklamada “Dünyada tüm kadınların HPV’ye karşı aşılanmalarını ve 30 yaş üstü her kadının kanser öncesi lezyonlar için taranmasını ve tedavi edilmesini sağlamak zorunluluğumuzdur. ” ifadesine yer vermiştir.

Avustralya, dünyanın geri kalanına bunun nasıl yapılacağını gösterme yolunda ilerliyor. Mevcut ulusal önleme programı son derece iyi çalışıyor  – o kadar iyi ki, aslında yazarlar ulusun vaka oranlarının sadece dokuz yıl içinde eleme eşiğinin (100.000’de 4) altına düşebileceğini düşünüyor.

ABD, Finlandiya, İngiltere ve Kanada gibi diğer yüksek gelirli ülkeler de 25-40 yıl içinde aynı sonuçları elde edebilir. Ancak Etiyopya, Haiti ve Papua Yeni Gine gibi daha az gelişmiş ülkelerde benzer sonuçların elde edilmesi birkaç on yıl alabilir. Yine de, dünyanın bir bölgesi çok geride kaldı, yetişmesi için daha fazla zamana ihtiyacı var. Önleme programları hızla genişletilse bile, Afrika’daki hiçbir ülkenin 2100 yılına kadar rahim ağzı kanserini ortadan kaldıramayacağını tahmin ediliyor.

Bu sadece yapılacak ne kadar iş kaldığını ve yakında harekete geçmememiz durumunda ne kadar kaybedeceğimizi göstermeye devam ediyor – aynı zamanda milyonlarca insanı kurtarmanın araçlarının elimizde olduğunu gösteriyor.

 Canfell , ” WHO çağrısı , dünyanın en fakir ülkelerinde kanıtlanmış rahim ağzı kanseri müdahalelerine yatırım seviyesini arttırmak için muazzam bir fırsat sunuyor.”  diyor .

“Bu müdahalelerin uygulanmaması, milyonlarca önlenebilir erken ölümlere yol açacaktır.”

Kaynak ve İleri Okumalar

  1. Cervical Cancer Could Be Wiped Out in Most Countries by The End of The Century

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir