Vazopressin Hormonu ve Otizm İlişkisi

Vazopressin, sadece kan basıncı düşüklüğü için değil aynı zamanda aşık olma ile ilgili bir hormon olduğu için kalbin iki farklı yoldan iyileştirebiliyor. Bu nedenle araştırmacıların sosyal problemleri (örneğin otizm gibi) olan hastalıklar için bunu bir tedavi yöntemi olarak görüyorlar ve bir çok çalışma bu durum için ümit vadediyor.

İki yeni klinik araştırma vazopressinin otizm spektrum bozukluğunda (OSB) sosyal işleyişe yardımcı olabileceğini gösteriyor. Stanford Üniversitesi ve Roche’tan araştırmacı grupları bağımsız olarak,
vazopressini (anti-idrar söktürücü hormon olarak da bilinir) OSB hastalarında denediler. Ancak her iki grup da kendi çalışmalarında bir miktar başarı bildirmeleriyle birlikte, bir grup çocuklarda hormon salgılanmasını artırdığını söylerken, diğeri erişkinlerde reseptörü bloke ettiği söyledi ve bu durum arkasında çözmemiz için bir paradoks bıraktı (1, 2).

Vazopressinin ve kuzeni oksitosinin hayvanlarda karmaşık sosyal etkileşimlerde rol oynadığı tespit edildiğinden beri , araştırmacılar kendi ilişkilerimizi geliştirmek için insanlarda bu hormonları denemektedirler. Bu hormonlara dayanan tedavilerin OSB tanısı almış olanlara bir faydası olabileceğini düşünmenin bazı makul nedenleri vardır.

Örneğin, kan basıncını ve sosyal davranışları kontrol etme rolüne ek olarak, vazopressinin, memelilerin duyusal bilgileri işlemesine yardımcı olduğu bulunmuştur (3).

2015 yılında yapılan bir başka çalışmada araştırmacılar, kandaki vasopressin seviyelerinin OSB olan çocukların sosyal fonksiyonlarını belirlemek için iyi bir belirteç olduğunu göstermiştir (4).

Geçen yıl yapılan başka bir çalışmada ise bilim insanları, OSB olan çocukların omurilik sıvısında, düşük seviyelerde sosyal etkileşime sahip maymunların omurilik sıvısındaki düzeylere benzer bir konsantrasyonda vasopressin buldular (5).

Kanıtlar açıkça OSB için vazopressin bazlı bir tedavinin olasılığını gösteriyor, ancak bu kanıtların fiziksel bir ürüne dönüştürmenin, söylenenden daha zor olduğu görülüyor.

Daha ileri düzey araştırmalar ile bu hormonun OSB ile ilişkisi daha iyi anlaşılabilir ve böylece bu hastalar için yeni bir ilaç keşfinin kapısı aralanabilir.

Kaynaklar ve İleri Okuma:

  1. A randomized placebo-controlled pilot trial shows that intranasal vasopressin improves social deficits in children with autism
  2. A phase 2 clinical trial of a vasopressin V1a receptor antagonist shows improved adaptive behaviors in men with autism spectrum disorder
  3. Vasopressin Proves Es-sense-tial: Vasopressin and the Modulation of Sensory Processing in Mammals
  4. Arginine Vasopressin Is a Blood-Based Biomarker of Social Functioning in Children with Autism
  5. Arginine vasopressin in cerebrospinal fluid is a marker of sociality in nonhuman primates
Avatar

Osman Karakuş

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji AD -Benim hayat amacım bir gökkuşağı çizmek. Bunu yapabilmek için kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi, lacivert ve mor kalemlere ihtiyaç var. Ama benim elimde sadece siyah kalem var. Bu yüzden ben de "Gökkuşağı nasıl çizilir"i yazmaya başladım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir