Yapay Zeka Meme Kanseri Tanısında İnsanlardan Daha İyi Sonuç Veriyor

Meme kanseri, sadece geçen yıl 2 milyondan fazla yeni teşhis ile kadınlarda en yaygın kanserlerden biridir. Belirgin bir belirti göstermeyen hastalarda meme kanserinin yakalanması için rutin taramalar hayati önem taşır. Yapay zeka kullanan bir bilgisayar programı, meme kanseri tanısını rutin tarama verilerini işleyerek uzmanlardan daha doğru bir şekilde belirliyor.

40 yaş üstü kadınların yılda bir kez mamografi yaptırması tavsiye edilir ve sonuçlar uzmanlar tarafından yorumlanır. Ancak taramaları yorumlarken bazen hatalar olabilir ve tüm mamogramların küçük bir yüzdesi ya yanlış pozitif (sağlıklı bir hastayı kansere sahip olarak yanlış tanılamak) ya da yanlış negatif (var olan bir hastalığı görememek) olarak gösterilebilir.

Google Health’ten birkaç araştırmacı, İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki binlerce kadının göğüs taramalarında kanser tespit etmek için yapay zeka kullanan bir program yazdılar.

Görüntüler gerçek hayatta doktorlar tarafından zaten incelenmişti, ancak klinik bir ortamın aksine, programın tanı yapabilmek için hasta geçmişi bilgisine sahip değildi. Ekip, yapay zeka modellerinin uzmanların yaptığına benzer doğruluk seviyesinede meme kanserini teşhis edebileceğini gösterdiler.

Ayrıca, yapay zeka kanserin yanlış tanımlama oranı uzmanlara göre daha azdı (ABD’de %5,7 ve İngiltere’de %1,2 daha az yanlış pozitif tanı). Bununla birlikte kaçırılan (yanlış negatif) tanıların yüzdesi de ABD’de%9,4 ve İngiltere’de %2,7 azaltmıştır.

İkincil Bir Görüş Olarak Yapay Zeka

Google Health İngiltere lideri Dominic King “Meme kanserini ne kadar erken tespit ederseniz, hasta için o kadar iyi oluyor. Bu teknolojiyi elimizdeki sonuçları en iyi şekilde değerlendiren bir buluş olarak görüyoruz.” diyor.

King ve ekibi tarafından Nature’da yayınlanan çalışma, bir uzman tanısını doğrulamak için bu yapay zeka programını kullanmanın, ikinci bir uzman kullanmaya göre iş yükünün yüzde 88’lik bir tasarruf sağlayabileceğini gösterdi.

Ekip daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu, ancak teknolojinin bir gün kanser teşhisleri için “ikincil görüş” olarak kullanılabileceğini umduklarını belirtiyor.

Kaynaklar ve İleri Okuma:
Avatar

Osman Karakuş

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji AD -Benim hayat amacım bir gökkuşağı çizmek. Bunu yapabilmek için kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi, lacivert ve mor kalemlere ihtiyaç var. Ama benim elimde sadece siyah kalem var. Bu yüzden ben de "Gökkuşağı nasıl çizilir"i yazmaya başladım.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir